کاربرد چاپگر سه بعدی


امروزه نمونه سازی سریع و چاپ سه بعدی در رشته های گوناگونی همچون قطعه سازی، معماری، طراحی صنعتی، روباتیک، صنایع هوا فضا و…رایج است. این مدلسازی ها تا پیش از این به شکل تصاویر دو بعدی روی صفحه های نمایشگر یا روی کاغذ ارائه می شدند تا افراد با دیدن آنها درکی از آنچه طراحان در ذهنشان دارند بدست آورند.

متاسفانه اکثر تکنولوژی های جدید از صنایع نظامی متولد میشوند. فناوری هم از این قائده مستثنی نیست و در ساخت قطعات نظامی ظهور کرده است.اما پس از مدتی ، کاربردهای این تکنولوژی در صنایع دیگر مطرح شده است. این کاربردها معمولا در مواردی است که قطعه پیچیدگی زیادی داشته و ساخت آن با روش های سنتی و جاری مستلزم صرف هزینه و به خصوص زمان زیادی می باشد.

1- صنایع نظامی

صنایع نظامی دقیق و دارای قطعات پیچیده اند. معمولا صرف هزینه نیز محدودیتی ندارد. این ویژگی ها را به یکی از دستگاه های اصلی مجموعه های تحقیقات و تولیدات نظامی تبدیل کرده است.

1نمونه از قطعات شده در شرکت ” ” در تصویر روبرو دیده می شود .

2- طلا و جواهر

در صنعت طلا و جواهر کاربردهای ویژه ای دارد. مدلسازی دقیق و ظریف با قابلیت ریخته گری طلا، از مهمترین بخش های این صنعت است.دقت ، کیفیت سطح و جزییات دقیق اهمیت به سزایی در صنعت طلا و جواهر دارد.در سالهای اخیر، شاهد ورود مدلهای پیچیده و زیبای طلا و جواهر به کشور بوده ایم. هنرمندان و صنعتگران طلا و جواهر ، به کمک نرم افزار ها مخصوص طراحی جواهرات و یا نرم افزارهای عمومی مثل Rhino مدل طلا و جواهر را طراحی نموده و سپس با ساخت مدل مادر با مراحل ریخته گری طلا را انجام می دهند . لازم به ذکر است که مناسب ترین برای این امر چاپگرهای رزینی صنعتی مانند Envision ، SolidScape و Objet می باشند.

امروزه ساخت ماکت آثار معماری جایگاه مهمی در ارائه طرح دارد . ساخت ماکت کامل شغل هنر مند ماکت ساز است ولی برای سهولت ، تسریع و افزایش کیفیت ماکت استفاده از جایگاه مهمی در ساخت اجزا ماکت دارد . همچنین ساخت مدل مادر برای تهیه قالب سیلیکونی و استفاده از این نوع قالب برای ساخت اجزا تکرار شونده ماکت ( مثل نرده ها ، ستون ها و …. ) کاربرد فراوانی دارد .

یکی از قابلیت های مهمی که مورد استفاده در ماکت سازی باید داشته باشد قدرت اجرای جزئیات ریز می باشد . در زیر تصویری از عمارت عین الدوله واقع در شهر تهران که توسط کارشناسان طراح ی شرکت ” طراح ی و پس از آن با ZBOT پرینت شده است دیده می شود .

4-
http://www.arka3dprint.com/%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%AF-%DA%86%D8%A7%D9%BE%D...%8C/ ·
پیوست عکس:
1.jpg

پسندیده شده توسط


شبکه مذهبی منتظران · طراحی . پشتیبانی رایانگان