فناوری پرینتر سه بعدی

استفاده از تکنولوژی شاید در آینده دور دیگر مجبور به خرید کالا از فروشگاه نباشید و بتوانید هر آنچه را نیاز دارید، بسازید. اما به راستی این تکنولوژی تا چه اندازه می‌تواند خود را با واقعیت الگوهای طبیعی وفق دهد؟
ظرف سال های اخیر، و نمونه سازی سریع جایگاه مهمی در زندگی انسان پیدا کرده است .
انتظار عموم از این تکنیک جدید ساخت هر چه بیشتر وسایل معمول پزشکی، اسلحه های دست ساز و حتی تهیه یک پیتزای خوراکی است. می توانند با استفاده از طرح های کامپیوتری، نمونه های سه بعدی واقعی اجسام را بسازند. اما امروزه انتظار دانشمندان از این تکنولوژی انتظار دیگری است .
هماهنگی تکنولوژی با الگوهای طبیعی


ژانین بنیوس، یک بیولوژیست متخصص در رشته بیومیمتیک است. اساس علم بیومیمتیک طراحی سیستم های مدرن با استفاده از الگوهای طبیعی بیولوژیکی است. طراحی هواپیماها براساس فرم بدن پرندگان، ساخت زیردریایی ها با استفاده از الگوی زیر آب رفتن حیوانات آبزی و در نهایت طراحی رادارها با استفاده از سیستم فوق پیشرفته خفاش ها، نمونه هایی از کاربرد این علم در دنیای رو به پیشرفت امروز است. دکتر بنیوس در زمینه علم بیومیمتیک تاکنون گام های مثبت و موثری برداشته است.
وی که موفق به کسب جوایز ارزنده ای نظیر جایزه اصول اخلاقی زیست محیطی ریچل کارسون شده، در زمینه استفاده از می گوید: «این نوآوری در عین فرصت می تواند خطرناک هم باشد.» این متخصص در عین حال امیدوار است این فناوری بتواند از پروسه های طبیعی بخوبی الگوبرداری کند. فناوری در حال حاظر در ابتدای مسیر توسعه قرار دارد ، اما در آینده ای نزدیک صرف نظر از هزینه ، شاهد توسعه روز افزون خواهیم بود .

از دیدگاه دکتر بنیوس، تبدیل کارخانه های آلاینده و دودزا به پرینترهای کوچک و پاک معجزه است، اما نکته مهم اینجاست که این کار قرار است دقیقا به چه صورت انجام شود؟ طبیعت از مواد شیمیایی، اما حیات محور استفاده می کند. آب سالم و مواد غیرسمی اجزای لاینفک محصولات طبیعی است.
حتی مصرف انرژی و هدر رفت آن در تولیدات طبیعی به صفر رسیده است، اما در مقابل انسان ها درست بر عکس عمل می کنند. به عنوان مثال یک بسته چیپس معمولی از انواع و اقسام مواد استفاده می کند. یک ماده برای آن است که از شکنندگی چیپس جلوگیری شود، یک ماده برای آن است که آن را در برابر هوا غیرقابل نفوذ کند و… یعنی یک چیپس ساده حاوی انواع نگهدارنده ها، شیرین کننده ها و افزودنی های دیگر است، اما بر خلاف آن در طبیعت پروسه ای کاملا متفاوت در جریان است.
به عنوان مثال یکی از پلیمرهای طبیعی کراتین است که پوست، مو، پر و بال را می سازد یا یک پلیمر دیگر نوعی اسکلت خارجی در برخی جانوران مفصل دار است. آرایش این قالب های سازنده در ساخت ار داخلی بدن موجودات زنده نتیجه تفاوت در اندازه، اشکال، رنگ و نحوه عملکرد آنهاست. جالب است بدانید استحکام برخی از این قالب ها فوق العاده است مثلا سختی صدف گوش دریا که یک نرم تن خوراکی است، به دلیل ساخت ار داخلی حتی از سرامیک های فوق پیشرفته امروزی هم بیشتر است یا سختی صدف های از جنس سیلیکا دیاتومه ها که گروهی از آغازیان دارای کلرو پلاست هستند، به دلیل الگوی توزیع و پراکندگی فشار توسط سوراخ های آن فراتر از حد انتظار
http://www.arka3dprint.com/%D9%81%D9%86%D8%A7%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D9%BE%D8%B1%DB%8C%D...%8C/ ·
پیوست عکس:
4.jpg

پسندیده شده توسط


شبکه مذهبی منتظران · طراحی . پشتیبانی رایانگان